Blog

Informacje o promocjach i wydarzeniach w Drugim Dnie

Kapelusze i kolejka elektryczna – nieznane oblicza Tarczyńskiej

Tarczyńska znajduje się nieco na uboczu. Jadąc głównymi ulicami – można ją po prostu przeoczyć. A jednak warto ją poznać. Co ciekawego można tu znaleźć?

Kapelusze i kolejka elektryczna

Skąd wzięła się ulica Tarczyńska? Została wytyczona pod koniec XIX wieku, a nazwa pochodzi oczywiście od Tarczyna. Od początku zabudowana była kamienicami.

Co ciekawe, w roku 1927 w jezdni poprowadzono tory Elektrycznej Kolei Dojazdowej, znanej dziś jako WKD. Wyobraźcie to sobie: pociąg jechał środkiem drogi, mijając się z pieszymi i pojazdami! I było tak aż do 1963 roku, kiedy tory wprowadzono w wykop wzdłuż Alei Jerozolimskich, którym WKD jeździ do dziś.

drugie dno ochtoa pizza kraft piwo

przedwojenne okolice Placu Zawiszy

Przy ulicy Tarczyńskiej 8 znajduje się bardzo ciekawy budynek z czerwonej cegły. Konstrukcja okien ewidentnie wskazuje na czasy przedwojenne. Budynek powstał w 1915 roku i należał do firmy Kriegel, Wurfel i S-ka. Znajdowała się tu Fabryka Kapeluszy, Czapek i Filcu. Nie przetrwała długo – już w 1934 roku budynek został przekształcony na potrzeby szkoły podstawowej.

Trudne czasy

Zawierucha wojenna mocno odcisnęła się na Ochocie. Budynek fabryki kapeluszy przejęło SS, a duża część przedwojennej Tarczyńskiej została zburzona. Najtragiczniejszym momentem dla mieszkańców Ochoty było niewątpliwie Powstanie Warszawskie. Szacuje się, że w masowych pogromach, zwanych Rzezią Ochoty, zginęło ok. 10 000 mieszkańców dzielnicy. Tablica poświęcona ich pamięci znajduje się na przecięciu ulicy Tarczyńskiej i Dolnej.

Po wojnie ulica Tarczyńska zyskała swój obecny kształt. Jest krótka: ma ok. 400 m i biegnie od ul. Raszyńskiej do Niemcewicza. Znajduje się tuż obok Placu Zawiszy. Najłatwiej trafić tu obchodząc zbudowany w latach 90 Hotel Sobieski – z lewej strony.

Z ulicą Tarczyńską związana jest ciekawa postać – pisarza Mirona Białoszewskiego. Miron nie tylko mieszkał tu przez część swojego życia, ale także w 1955 roku stworzył Domowy Teatr na Tarczyńskiej. Był to eksperymentalny miniaturowy teatr w domu jego przyjaciółki. Na przedstawienia tu wystawiane można było dostać się wyłącznie na zaproszenie.

Współczesna Tarczyńska

Dziś Tarczyńska to kameralna uliczka tuż obok wielkich arterii miasta. Cicha, spokojna i nieco ukryta. Dzięki czemu pełna uroku. Można tu znaleźć kilka przyjemnych lokali gastronomicznych.
Jednym z nich jest Drugie Dno – czyli pizzeria i multitap. Znajdziesz tu nie tylko świetną pizzę, ale także piwa z najlepszych rzemieślniczych browarów. I choć epidemia daje się nam we znaki – miejmy nadzieję, że już niedługo będzie można wpaść tu na pizzę i piwo.



Dodaj komentarz

Scroll to top